cv


dekleva gregorič arhitekti sta ustanovila Aljoša Dekleva in Tina Gregorič leta 2003 v Ljubljani. Oba sta zaključila študij na Fakulteti za arhitekturo na Univerzi v Ljubljani. Svoj študij sta nadaljevala na Architectural Association School of Architecture v Londonu, kjer sta leta 2002 končala magistrski študij iz arhitekture z odliko. Oba sta soavtorja knjige o masovni prilagojenosti po meri in odzivnih okoljih v kolektivnih stanovanjskih naseljih, z naslovom Negotiate my boundary!, ki je bila deležna strokovne pozornosti in je izšla pri založbi AA Publications, London, leta 2002 in je bila ponatisnjena pri založbi Birkhauser, Basel leta 2006.

Delo dekleva gregorič arhitekti je bilo prvič mednarodno priznano s projektom hiša XXS, ki je bilo nagrajeno s Silver Plate, European Architecture Award Luigi Cosenza leta 2004 in kasneje z Best breakthrough designers leta 2005. Leta 2009 je bil ODPAD, obrat za predelavo kovin v Pivki nominiran in izbran v ožji izbor za evropsko arhitekturno nagrado Mies van den Rohe Award. Leta 2009 pa je bil, med drugim, nagrajen z International Architecture Awards in Plečnikovo medaljo. Leta 2009 je bil bilo tudi nagrajen z mednarodno nagrado 40 under 40 award, ki jo podeljuje European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies. Leta 2012 je Hiša na klifu prejela 2. mesto na AIT award v kategoriji Luxury Living in je bila nagrajena z nagrado International Architecture Award. Leta 2013 je bil arhitekturni opus biroja izbran z nagrado Highly Commended v sklopu nagrad 21 for 21 WAN AWARDS 2012, ki jo podelijo 21 arhitektom za 21. stoletje. Nagrada je namenjena izpostavitvi 21-tih arhitektov, ki bi lahko prestavljali vodilno produkcijo arhitekture 21. Stoletja: »Izjemni, napredno misleči ljudje in organizacije, s potencialom naslednjega velikega premika v arhitekturnem svetu.« Dva njihova projekta: Stanovanjsko naselje Perovo in KSEVT (Kulturno Središče Evropskih Vesoljskih Tehnologij) sta bila nominirana za Mies van der Rohe Award 2013.

Tina Gregorič in Aljoša Dekleva sta bila gostujoča predavatelja in kritika na Architectural Association v Londonu, Tehnični univerzi v Grazu, Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani, IUAV v Benetkah, Akademie der Kunste v Berlinu, Univerzi v Neaplju, DWM Mexico, in več drugih. Vodila sta tudi poletni seminar v okviru Architectural Association v Londonu in delavnico v CEDIM v Mehiki. Od leta 2014 je Tina redna profesorica in vodja Oddelka za teorijo grajenega in oblikovanja na Institutu za Arhitekturo in Oblikovanje na Tehnični univerzi na Dunaju, Aljoša pa je direktor Architectural Association Visiting School Slovenia. Aljoša je bil v jesenskem semestru gostujoči profesor na École d’architecture de l’Université de Montréal v Kanadi. Leta 2014 sta vodila in bila mentorja raziskovalno projektno skupino »nanoturizem«, ki je prejela glavno nagrado, »za najboljše sodelovanje«, na BIO50 (24. Bienale oblikovanja v Ljubljani), kot izjemen primer oblikovalske iznajdljivosti, ki omogoča ponovno odkritje in ponovno okrepitev pomembnega področja Slovenskega in mednarodnega gospodarstva.